Helsingfors internationella filmfestival – Love & Anarchy ry och dess partners kommer att arrangera en landsomfattande insamlingshändelse lördagen den 2 april 2022 för att hjälpa Ukraina.
Biljettintäkterna till alla föreställningar kommer att doneras i sin helhet till finska Röda korsets och Unicefs arbete för att hjälpa dem som drabbats av kriget i Ukraina.
Facebook event: https://www.facebook.com/events/1698852400460182/
Den kyligt aktuella KLONDIKE hade världspremiär på Sundance Film Festival i januari. Filmen är regisserad och skriven av ukrainska Maryna Er Gorbach och är en skarp och chockerande skildring av vanliga människor vid krigets fötter 2014 i Donbassregionen, där invånarna terroriserades av ryskstödda separatister och legosoldater. Projektilen som träffar gården av gravida Irka och hennes man, Tolik, och ett Malaysian Airlines passagerarplan krossat i närheten bidrar till förödelsen.
KLONDIKE
Längd: 1 h 40 min
Produktionsår: 2022
Produktionsland: Ukraina, Turkiet
Språk: ukrainska, ryska, tjetjenska, holländska
Undertexter: Engelska
Åldersgräns: 16 år
FILMVISNINGAR I OMRÅDET
VASA:
Kino Ritz
2.4.2022
kl 14.00
Biljetter kan endast köpas på plats!
I samarbete med Filmcentrum Botnia.
JALASJÄRVI:
Kino Jalasjärvi
3.4.2022
kl 17.30
Köpa biljetter: http://www.kinojalasjarvi.fi/etusivu
I samarbete med Filmcentrum Botnia.
KRISTINESTAD:
Bio Dux
2.4.2022
kl 15.00 Animationer för hela familjen.
kl 18.00 Klondike
I samarbete med Filmcentrum Botnia.
KARLEBY:
Bio Rex
2.4.2022
kl 17.00
Köpa biljetter: https://biorex.org/fi_FI/klondike-hyvantekevaisyysnaytos
I samarbete med Kokkolan Kinojuhlat, Kokkolan Cinema och Bio Rex.
Facebook event: https://www.facebook.com/events/1698852400460182/